piątek, 24 lipca 2015

Grudniowa wystawa, Rzecznik Osoby Starszej i projekt Muzeum Emigracji

Witamy Państwa w piątkowe przedpołudnie. Przed weekendem mamy kilka informacji. 

GRUDNIOWA WYSTAWA

Jak Państwo wiecie, w grudniu planowana jest wystawa Państwa prac fotograficznych. Do tego momentu jeszcze sporo czasu, ale przypominamy o tym już, żeby mogli Państwo przygotowywać materiał. Zachęcamy do fotografowania i wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce!

Jesienią odbędą są dwa spotkania z wykładowcami Sopockiej Szkoły Fotografii WFH poświęcone Państwa zdjęciom. Do tego czasu prosilibyśmy, aby każdy z Państwa fotografował kiedy tylko ma czas i ochotę! :) Ze zrobionych przez Państwa zdjęć (cytując Pana Hejbera) "poszkolnych", czyli wykonanych już po zajęciach fotograficznych w ramach naszego projektu, będą Państwo poproszeni o wybór pięciu zdjęć, które chcieliby Państwo pokazać na wystawie w Państwowej Galerii Sztuki. Na spotkaniach zostaną one omówione.

Czasu jest całkiem sporo, ale ten czas szybko leci, więc zachęcamy Państwa do fotografowania!

W razie pytań - prosimy pisać na naszego maila seniorXXIsopot@gmail.com lub dzwonić na numer biblioteki 551 12 87 w. 23.

RZECZNIK OSOBY STARSZEJ 

Od 27 lipca do końca roku kalendarzowego w każdy poniedziałek w Bibliotece Głównej oraz we wszystkich Filiach (w Filii 6 do 8 sierpnia w czwartki, później w poniedziałki), oraz w siedzibie SPIS oraz LUK LUK, będzie można skorzystać z pomocy Rzecznika Osoby Starszej. Od września Rzecznicy będą dyżurować również na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Rzecznicy są z ramienia Spółdzielni Socjalnej Kooperacja. Poniżej zamieszczamy dokładną tabelę z godzinami oraz placówkami, w których będzie można skorzystać z pomocy.

Jeśli mają Państwo problem, potrzebują wsparcia, chcą porozmawiać, zachęcamy do skorzystania z dyżuru Rzecznika Osoby Starszej. Pomoc jest bezpłatna. 
Rzecznik również służy wsparciem w uzyskaniu informacji. Pokieruje Państwa do odpowiedniego Urzędu lub instytucji, wesprze pomocą prawnika, psychologa, księgowej lub skontaktuje z właściwymi instytucjami oraz organizacjami.

ZAPYTAJ O POLSKĘ
Na naszym następnym spotkaniu (6 sierpnia o 10.00) będziemy mieć gościa - koordynatorkę działu Archiwum Emigranta Olgę Blumczyńską z Muzeum Emigracji. Przyjdzie do nas opowiedzieć o projekcie Zapytaj o Polskę, którym mogą być Państwo zainteresowani.

 Poniżej przedstawiamy informacje od Muzeum Emigracji:
Wyemigrowałeś/aś i wróciłeś/aś do Trójmiasta?
Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza Cię do stworzenia wspólnej opowieści o powrotach do kraju. Włącz się w projekt „Zapytaj o Polskę”, poznaj warsztat pracy reportera i podziel się swoją historią.
W 20-osobowej, międzypokoleniowej grupie uczestnicy przyjrzą się różnorodności swoich doświadczeń emigracyjnych, a także wezmą udział w warsztatach z tworzenia reportaży multimedialnych. Efekty pracy całej grupy będą opublikowane nie tylko na stronie Muzeum, ale także emitowane na antenie Radia Gdańsk, które jest patronem projektu.
Materiały będą tworzone pod okiem reporterki Radia Gdańsk – Magdaleny Świerczyńskiej, fotografki  - Barbary Ostrowskiej oraz specjalistki ds. historii mówionej – Olgi Blumczyńskiej.
HARMONOGRAM PROJEKTU:
- 5-6 września i 17-18 października -> warsztaty weekendowe
- od 7 września do 16 października -> zbieranie materiałów do reportaży
- 5 grudnia -> spotkanie otwarte, na którym zaprezentowane zostaną efekty pracy uczestników

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zapraszamy do wysyłania zgłoszeń do 17 sierpnia na adres powroty@muzeumemigracji.pl za pomocą formularza lub telefonicznie pod nr +48 58 670 41 67/62. Więcej informacji: http://www.polska1.pl/pl/dzialania/aktualnosci/zapytaj_o_polske_z_muzeum_emigracji

Nazwa projektu inspirowana jest utworem „Nie pytaj o Polskę" Grzegorza Ciechowskiego z roku 1988
https://www.youtube.com/watch?v=zb9Obfsfhrw

Nie pytaj mnie, co ciągle widzę w niej,
Nie pytaj mnie, dlaczego w innej nie (…)
nie pytaj mnie dlaczego jestem z nią
nie pytaj mnie dlaczego z inną nie
nie pytaj mnie dlaczego myślę, że
że nie ma dla mnie innych miejsc

Obywatel G. C., 1988 r
 
Przypominamy również plan na sierpień:

6 sierpnia - godz. 10.00 film "Dziennik w podróży" o Tadeuszu Rolke
13 sierpnia - godz. 10.00 film "The War Photographer" o Jamesie Nachtwayu
Projekcje, poprzedzone wstępem wykładowców Sopockiej Szkoły Fotografii WFH, odbędą się naszej Bibliotece przy ulicy Obrońców Westerplatte 16.

Zachęcamy do udziału w festiwalu Literacki Sopot w dniach 20-23 sierpnia, w trakcie którego odbędą się wykłady na temat fotografii czeskiej, prowadzone również przez wykładowców Szkoły. Informacje na temat programu będą pojawiać się na bieżąco na stronie festiwalu: www.literackisopot.pl, o tych spotkaniach poinformujemy również na naszym blogu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz